Začína nám čas dovoleniek a výletov, s tým máme spojené cestovanie po cestách, ktoré sú nové, nepoznané. Pri tomto cestovaní sa rýchlo môže stať, že zablúdime, alebo sa stratíme.
Stalo sa to aj mne par krát. Išiel som na zájazd s hasičmi na Oravu. Pýtam sa kde to ideme, odpoveď neboj máme navigáciu, mi Ťa tam dovedieme. Už keď som išiel po ceste a zrkadlami som pomaly zhadzoval škridle na domoch, tak sa mi to prestávalo páčiť. Neboj, za 10 km sme tam. Až kým som nedošiel s autobusom na pole, kde sa nedalo otočiť. Cesta nazad, asi 5km som musel cúvať s busom. Zistenie na navigácií mali, navolené cesta pre terénne autá.
Z vlastnej skúsenosti, si pred cestou na dovolenku, pozrite trasu kadiaľ pôjdete. Sú rôzne mapy na internete, kde sa to dá nájsť. Porovnajte si to s navigáciou. Urobte si tak zvaný itinerár, ako majú pretekári na relly. Kde sa píše, v ako mieste cesta odbočuje ( obec, mesto), na akú cestu číslo cesty ( 18,64,512) a najbližšiu dedinu alebo mesto, kde cesta vedie.
Ja viem máme navigácie. Odporúčam každý rok urobiť aktualizáciu máp. Navigácia nepozná nove cesty, ťažko ich nájde. Viem, že už sú navigácie priamo v telefóne. Nezabudnite pred cestou do zahraničia si aktivovať roamingove dáta a zapnúť si ich. Inač Vám zostane telefón slepý po prekročení hraníc.
Môže sa stať, že na ceste sa stane dopravná nehoda . Máme obchádzku a včul navigácia sa mi pokazila. Len som tipoval kde som a kde je asi najbližšie väčšie mesto. Vtedy som nabehal asi o 150km navyše. Preto odporúčam, mať mapu pri sebe. Najlepšie mapa Európy. Keď pôjdete po ceste tretej triedy, aj u nás, aj v zahraničí, nie sú na smerových tabuliach písane väčšie miesta, iba najbližšie dediny.
Ak pôjdete do veľkomesta, tu si ozaj dajte záležať, aby ste si zistili na google mapách, miesto kde máte namierené hotel, múzeum, hrad výstavisko. Uvidíte na obrazovke, ako dané miesto vypadá a kde môžete zaparkovať auto. A prejsť si celú cestu od vstupu do mesta, po cieľ cesty. Dobré je keď máte v aute spolujazdca, ktorý bude sledovať spolu s vami smerové tabule. A pomôže s navigovaním. Sústrediť sa na šoférovanie, na dopravnú situáciu a ešte sledovať smerové tabule to je veru náročné.
Cesta do Bratislavy so študentmi vedel som iba to že idú na dáky koncert. Pani učiteľka ma presviedčala, že ona je rodená Bratislavčanka, ona ma tam dovedie. Nedalo mi to, na Zelenči sme mali prestávku, tam som vyspovedal druhú pani učiteľku a ta mi ukázala aj lístky na predstavenie, ktoré bolo v Inchebe (Petržalka). Pani učiteľka hovorí na začiatku Bratislavy, pôjdeme do práva a ja na ňu, to prosím Vás, kde chcete ísť do Incheby. A ja jej na to tak, do práva pôjdeme, ale až za dákych 10 km. Pani zostala prekvapené, ako rýchlo sme sa tam dostali. Potom z nej vysvitlo, že bola v Bratislave pre 15 rokmi.
Orientácia vo veľkých mestách.
Nájdite si body, ktoré vidieť z väčšej vzdialenosti ( vysielače na kopcoch, hrady, továrenské komíny, vysoké budovy).Najlepšie je, keď tých bodov je viac. A na každej svetovej strane. Urobte si fotku budovy, pri ktorej máte odparkované auto, alebo adresu a názov hotela, kde ste ubytovaný. Keď niekde odbočujete, všímajte si okolie budova, plot a pod. Cesta naspäť podľa bodov ktoré sme si spomenuli. Prípadne navigáciou, alebo taxík Vás dovezie na adresu kde máte hotel.
Prajem Vám šťastnú cestu. Pekné návraty.
Som expert na kritické situácie na cestách a so mnou bude tvoja cesta oveľa bezpečnejšia.