Správne nastavenie vetrania a klimatizácie.

Horúce leto je na jednej strane super. Keď je auto vystavené na priamom slnečnom žiarení, teplota v aute dosiahne aj cez 60 stupňov Celzia. Otvorte dvere na 10 – 15minút, nech sa auto schladí. Najlepšie je nechať otvorené okná na jednej strane auta, aby nebol prievan.

Na chvíľku je to super, ale za akú cenu :/

Keď som jazdil autobusom, tak som ani neotváral okno na vodičovej strane – odporúčanie skúsených šoférov. Dôvodom je buď zápal spojiviek, trojklaného nervu, ale hlavne prechladnutie ramien.

Poviete si: „Máme klímu!“ S ňou však opatrne. Odporúčam  nastaviť si klimatizáciu oproti vonkajšej teplote o 6 stupňov menej. V tropických horúcich dňoch maximálne o 10 stupňov.

Raz sme išli s kamarátom do Bratislavy, vonku bolo cez 30 stupňov, on nastavil klímu tak ,že mne už v aute bola zima. Vravím mu, keď prídeme do Bratislavy vypni klímu, nech sa aklimatizujeme. On povedal: „A načo.“  No keď vystúpil z auta, padol na zem ako hnilá hruška. Dostal tepelný šok.

Prieduchy vetrania si nastavte tak, aby Vám nezasahovali na tvár, ani na žiadnu časť tela. Hlavne pozor na oči.  Ja osobne to mám nastavené tak, aby fúkala na čelné sklo.

Moja rada znie – pite hodne tekutín, pretože klimatizácia vysušuje. Pred príchodom do cieľa, približne 10 – 15 minút, ju vypnite, aby ste sa aklimatizovali a nedostali ste tepelný šok.

Poznáme dva druhy ovládania klimatizácií – manuálnu a automatickú.

Na manuálnej klimatizácií je ťažšie nastaviť teplotu.

Automatická klimatizácia má výhodu, že stále drží zvolenú teplotu v aute.

Čo sa týka údržby klimatizácie, je vhodné ju vykonať raz do roka, najlepšie na jar. Je možné si klimatizáciu vyčistiť aj svojpomocne. Pokiaľ  je v aute cítiť zápach, hlavne pri vypnutej klíme, je nutné klimatizáciu vyčistiť. Sú na to spreje, ktoré sa v aute aktivujú.  Postup je jednoduchý: sprej sa nechá v uzavretom aute pri spustenej klimatizácií na plný výkon. Po pol hodine by mala  byť Vaša klimatizácia čistá.

Pokiaľ uprednostňujete profesionálnu starostlivosť a neprekáža Vám vyššia útrata peňazí, klimatizáciu je možné vyčistiť aj v servise, kde Vám vymenia filtre, a skontrolujú dostatočný tlak.

Pri dlhšej prevádzke spustenej klimatizácie v aute na plný výkon, sa pod autom vytvorí kaluž vody. Je to v poriadku, nie je to porucha.

Pekné letné cestovanie Vám prajem.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *