Únava za volantom.

Pomaličky sa nám začína čas dovoleniek. A s tým je spojené dlhé cestovanie. Preto sa chcem s tebou podeliť o tom, ako vplýva na človeka za volantom únava.

Následne potom môže nastať mikrospánok.

Už počujem hlasy, mne sa to nemôže stať.  Nepoznám profesionálneho, ale aj amatérskeho vodiča, ktorý by na vlastnej koži nezažil mikrospánok.

Aj ja sám som ho niekoľko krát mal. Chodieval som pravidelne s autobusom do Bratislavy,  z Martina som vyrážal o 3:50 a v Bratislave som bol o 7:30.  Pár krát som pociťoval únavu už na Vyšehrade.

 U mňa sa to prejavovalo tým, že sa mi pred očami rozpadal dom na tehly, alebo smetná nádoba sa dala do pohybu pred autobus. Začal som spomaľovať, nevedel som, čo sa deje a čo mám robiť.

Alebo som začal byť nervózny a obhrýzal som si nechty.

 Najhoršiu situáciu som zažil, keď z ničoho nič mi klipli oči a keď som ich otvoril  stálo auto na ceste predo mnou. Našťastie som to ubrzdil a nikomu sa nič nestalo, vtedy som sa tak zľakol a prebral som sa,  ešte ani večer doma v posteli som nemohol zaspať .Ja si môžem gratulovať, že sa mi nič nestalo, ani ja som nikomu  neublížil.

Na cestách jazdí milión áut denne, nie každý ma to šťastie dôjsť v poriadku domov. Veľa vážnych nehôd, má za následok únava alebo mikrospánok.

Čo sa s tým dá robiť?

Poteším Ťa, najskôr prichádza také otupenie, ale ešte máš pozornosť. Potom prestávaš vnímať okolie, maximálne vnímaš cestu pred sebou a nevieš sa koncentrovať. Po tomto nastáva mikrospánok.

Najlepšie je si pred dlhou cestou oddýchnuť, dobre sa vyspať. Mať psychickú pohodu. U mňa veľa krát to bolo presne naopak, čím som bol viac vyspatý, tým som bol viac unavený.

Ideálne je, keď ste dvaja šoféri a v priebehu cesty sa môžete striedať.

Ja odporúčam. po každých troch až štyroch hodinách si urobiť prestávku.  Poprechádzať sa okolo auta, zacvičiť si, vypiť nápoje, kávu  prípadne si zajesť.

Keď cítiš únavu, pospi si buď v aute sa natiahni, alebo vonku.  Pomôže 15 -20 minút spánku. Mnoho krát máš pocit ako, keby si spal aj niekoľko hodín.

Z mojej skúsenosti aj cesta zo Žiliny, ktorá bežne trvá 30 minút, mi trvala dve hodiny. Som si dvakrát musel pospať, čo som bol tak unavený. Držím sa hesla : Radšej neskôr ako vôbec.

Najrýchlejšie môže únava a mikrospánok prísť na dlhých rovných cestách diaľnice a pri jazde v noci.

Ďalším mojim  odporúčaním je  rozprávať sa, prípadne si spievať. Viem ,že veľa mojich kolegov začali telefonovať a debatili až kým nedošli do cieľa .

Ak ste v aute sám, tak si nalaďte rádio, kde je hovorené slovo, alebo dobrú hudbu, ktorá Ťa  vie prebrať. Prípadne žuvať žuvačku,  cmúľať cukrík a samozrejme energetický nápoj.

Viem o jednom pánovi ktorý keď na neho prišla únava, tak rozopínal a zapínal gombičky na košeli ľavou rukou.

Vyskúšaj, čo najlepšie bude vyhovovať Tebe.

Prajem Ti šťastnú cestu, aby si nezažil únavu, ani mikrospánok.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *